Детективне агентство Expert при виявленні фальшивки рекомендує: оглядаючи і упаковуючи виявлені банкноти, необхідно, по можливості, не торкатися до них руками, так як при подальшому дослідженні є можливість виявити відбитки пальців, які можуть належати особам, які займаються виготовленням, перевезенням і збутом підроблених банкнот. Банкноти необхідно брати за допомогою пінцета, робочі поверхні якого захищені гумовими насадками, які не ушкоджують папір банкнот.
Вивчаючи зображення на банкнотах, кутів і зрізів при природному і штучному освітленні і за допомогою збільшувального скла експерт може попередньо встановити, яким способом отримані зображення, як проводилася їх обрізка і приблизно, на якому обладнанні вони могли бути виконані. Це дозволить звернути увагу слідчо-оперативної групи на обладнання, яке знаходиться на місці події, яке могло бути використано для виготовлення виявлених підроблених банкнот, скоординувати дії групи по розкриттю злочинів даного виду.
Необхідно звернути увагу на заготовки і відходи можливого виробництва грошових знаків. Все виявлене повинно бути належним чином процесуально оформлено.
Готуючи надійну доказову базу в подальшому можна буде вирішити наступні питання:
- Якій країні належать виявлені банкноти?
- Виготовлені вони підприємством, що здійснює їх випуск для того чи іншого Національного банку?
- Якщо ні, то яким способом вони виготовлені і за допомогою якого устаткування?
- Чи не виготовлені дані банкноти на обладнанні, яке було виявлено на місці події?
- Чи не використовувалися чи для виготовлення даних банкнот заготовки, які були виявлені на місці події?
- Чи не є вилучені на місці події об’єкти відходами виробництва даних банкнот?
- Чи є на виявлених банкнотах сліди пальців рук, якщо є, то не належать вони конкретного кола осіб?
Виявлені об’єкти повинні бути сфотографовані, упаковані і належним чином оформлені.
У протоколі огляду місця події необхідно вказати за допомогою якого фотообладнання проводилася фіксація виявлених об’єктів, на яку фотоплівку і за яких умов проводилася фотозйомка. Також вказується, скільки було відзнято кадрів фотоплівки.
Якщо на місці події проводилася відеозйомка, то це також має бути оформлено належним чином.
Також, працюючи на місці події, необхідно дотримуватися певних правил поводження з виявленими банкнотами і їх упаковкою:
- забороняється робити будь-які позначки, записи, пошкодження, а також м’яти і перегинати банкноти;
- написи на упаковці необхідно робити до приміщення в них об’єктів;
- прошивати упаковку необхідно так, щоб банкноти не мали пошкоджень;
- при заклеювання клапана конверта банкноти не повинні приклеюватися до упаковки;
- старі банкноти, які можуть бути пошкоджені при пересиланні, в упаковці розміщуються між двох листів твердого паперу або картону;
- виявлені вологі грошові знаки перед упаковкою необхідно висушити;
- вологі м’яті банкноти необхідно спробувати розрівняти, а потім висушити в випрямленном вигляді;
- банкноти, які склеїлися між собою, розміщуються в упаковці без попереднього роз’єднання;
- банкноти, які мають специфічний запах, поміщаються в скляний посуд, яка герметично закривається (це необхідно для того, щоб була використана можливість проведення одорологической експертизи).
Іноді, при огляді об’єктів виникає необхідність на місці роз’єднати банкноти, які злежалися або злиплися під дією вологи. Спочатку такі банкноти поміщаються в кімнату, камеру або посуд з високою вологістю повітря, наприклад, над фотокювети з водою.
Потім, через деякий час, достатній для зволоження, проводиться роз’єднання банкнот. Виконувати це необхідно дуже обережно, за допомогою одного або двох пінцетів і гострої палички.
Сильно пошкоджені банкноти необхідно роз’єднувати по кілька штук, а тільки потім одну від одної, без застосування пінцета.
Якщо описаним способом роз’єднати банкноти неможливо, то зволоження об’єктів проводиться над парою.
Роз’єднані банкноти необхідно просушити. Сушка проводиться при кімнатній температурі без застосування нагрівальних приладів. Також забороняється проводити сушку під відкритими сонячними променями. Для прискорення процесу сушіння можливе застосування струменя холодного повітря. Під час сушіння банкноти кладуть на скло, металеву сітку або підвішуються. Сильно зволожені банкноти спочатку підсушують фільтрувальним папером.
Після сушіння банкноти можуть бути випрямлені під пресом. Іноді банкноти можуть розміщуватися між стеклами, краю яких окантовуються.
Висушені банкноти фотографують. Якщо на місці події виявлено розірвані грошові знаки, необхідно вилучити всі розірвані частини, не розділяючи їх шари.